Jacobus Henricus van 't Hoff
- za odkritje zakonov kemi?ne dinamike in
osmoznega
tlaka
v
raztopinah
Hermann Emil Fischer
- za delo o sladkornih in purinskih sintezah
Svante August Arrhenius
- za
elektrolitsko
teorijo razpada
(glej
ion
)
sir
William Ramsay
- za odkritje sledi
inertnih
plinov
v
zraku
Johann Friedrich Wilhelm Adolf von Baeyer
- za delo o
organskih barvilih
in hidroaromatskih zmesi
Henri Moissan
- za raziskave in izolacijo elementa
fluora
, ter za elektri?no
oblo?no pe?
, ki se imenuje po njem
Eduard Buchner
- za biokemi?ne raziskave in odkritje brezceli?ne
fermentacije
Ernest Rutherford
- za raziskave razpada
elementov
in kemijo radioaktivnih
snovi
Wilhelm Ostwald
- za delo o
katalizi
in raziskave o
kemijskih ravnovesjih
in reakcijskih razmerjih
Otto Wallach
- za delo na podro?ju acikli?nih spojin
Marie Skłodowska-Curie
- za odkritje
radija
in
polonija
, ter za raziskave o radiju
Victor Grignard
,
Paul Sabatier
- za odkritje
Grignardovega reagenta
in
za postopek hidriranih organskih zmesi
Alfred Werner
- za delo o povezovanju atomov in molekul.
Theodore William Richards
- za dolo?itev
atomske mase
, ve? elementom.
Richard Martin Willstatter
- za raziskovanje rastlinskih barvil
Fritz Haber
- za postopek sinteze
amonijaka
Walther Hermann Nernst
- za delo na podro?ju
termokemije
Frederick Soddy
- za delo o kemiji radioaktivnih snovi in raziskav o
izotopih
Francis William Aston
- za odkritje izotopov v velikem ?tevilu ne-radioaktivnih elementov, in za pravilo celotnih ?tevil
Friderik Pregl
- za izum postopka mikroanalize organskih snovi
Richard Adolf Zsigmondy
- za prikaz heterogene narave koloidnih raztopin in pri tem uporabljenih postopkov
The (Theodor) Svedberg
- za delo na disperzijskih sistemih
Heinrich Otto Wieland
- za raziskave
?ol?nih kislin
in sorodnih snovi
Adolf Otto Reinhold Windaus
- za raziskave o
sterolih
in njihovi povezavi z
vitamini
Arthur Harden
Hans Karl August Simon von Euler-Chelpin
- za raziskavo o fermentaciji sladkorja in fermentacijskih encimih
Hans Fischer
- za raziskave
hema
in
klorofila
Carl Bosch
Friedrich Bergius
- za prispevek pri razvoju visokotla?nih kemi?nih procesov
Irving Langmuir
- za delo o povr?inski kemiji
Harold Clayton Urey
- za odkritje
te?kega vodika
Frederic Joliot-Curie
Irene Joliot-Curie
- za sintezo novih radioaktivnih elementov
Peter Joseph William Debye
- za delo o zgradbi molekul prek raziskav dipolnih momentov in uklona rentgenskih ?arkov ter elektronov v plinih
Walter Norman Haworth
Paul Karrer
- za njegovo delo na ogljikovih hidratih in vitaminu C
ter
za njegovo delo na karotenoidih, flavinih in vitaminih A in B2
Richard Kuhn
- za delo na podro?ju karotenoidov in vitaminov
Adolf Friedrich Johann Butenandt
Leopold Ru?i?ka
- za njegovo delo na spolnih hormonih
in
za njegovo delo na polimetilenih in vi?jih terpenih
George de Hevesy
- za delo pri uporabi izotopov kot indikatorjev za preu?evanje kemi?nih postopkov
Otto Hahn
- za odkritje fuzije te?kih jeder
Artturi Ilmari Virtanen
- za raziskovanje na podro?ju kmetijske in ?ivilske kemije
James Batcheller Sumner
John Howard Northrop
Wendell Meredith Stanley
- za njegovo odkritje, da je encime mo? kristalizirati
in
za njegovo pripravo encimov ter virusnih proteinov v ?isti obliki
sir
Robert Robinson
- za raziskovanje rastlinskih produktov, ?e posebej alkaloidov.
Arne Wilhelm Kaurin Tiselius
- za raziskovanje elektroforeze in adsorpcijske analize
William Francis Giauque
- za prispevek na podro?ju kemi?ne termodinamike.
Otto Paul Hermann Diels
Kurt Alder
- za odkritje in razvoj sinteze dienov
(
Diels-Alderjeva reakcija
)
Edwin Mattison McMillan
Glenn Theodore Seaborg
- za odkritja v kemiji ?ezuranskih elementov
Archer John Porter Martin
Richard Laurence Millington Synge
- za izum kromatografije delcev
Hermann Staudinger
- za odkritja s podro?ja makromolekularne kemije
Linus Carl Pauling
- za raziskovanje narave kemijskih vezi
Vincent du Vigneaud
- za delo o ?veplovih spojinah, ?e posebej za prvo sintezo polipeptidnega hormona
sir
Cyril Norman Hinshelwood
Nikolaj Nikolajevi? Semjonov
- za raziskovanje mehanizmov kemijskih reakcij
Lord Alexander R. Todd
- za delo na
nukleotidih
in njihovih
koencimih
Frederick Sanger
- za delo na podro?ju zgradbe proteinov, ?e posebej
inzulina
Jaroslav Heyrovsky
- za odkritje in razvoj polarografskih postopkov analize
Willard Frank Libby
- za postopek dolo?anja starosti z ogljikom-14
Melvin Calvin
- za delo o presnovi
ogljikovega dioksida
v rastlinah
Max Ferdinand Perutz
John Cowdery Kendrew
- za preu?evanje zgradbe kroglastih proteinov
Karl Ziegler
Giulio Natta
- za njuna odkritja na podro?ju visokih polimerov
Dorothy Crowfoot Hodgkin
- za dognanja o zgradbi pomembnih biokemi?nih snovi z uporabo postopkov z rentgenskimi ?arki
Robert Burns Woodward
- za dose?ke na podro?ju organske sinteze
Robert Sanderson Mulliken
- za delo na podro?ju
kemijskih vezi
in elektronske sestave molekul
Manfred Eigen
Ronald George Wreyford Norrish
George Porter
- za raziskovanje izjemno hitrih kemijskih reakcij.
Lars Onsager
- za odkritje obratnih povezav, ki nosijo njegovo ime
Derek Harold Richard Barton
Odd Hassel
- za doprinose k razvoju zamisli prilagoditve
Luis F. Leloir
- za odkritje sladkornih nukleotidov in njihove vloge v biosintezi ogljikovih hidratov
Gerhard Herzberg
- za prispevek k elektronskemu sestavu in geometriji molekul, ?e posebej prostih radikalov
Christian B. Anfinsen
Stanford Moore
William H. Stein
- za njegovo delo na ribonukleazi
in
za njihov prispevek k razumevanju povezave med kemi?no zgradbo in kataliti?no aktivnostjo molekule ribonukleaze
Ernst Otto Fischer
Geoffrey Wilkinson
- za delo na kemiji organometali?nih zmesi
Paul J. Flory
- za temeljno delo, tako teoreti?no kot eksperimentalno na podro?ju fizikalne kemije makromolekul
John Warcup Cornforth
Vladimir Prelog
- za njegovo delo na stereokemiji encimsko kataliziranih reakcij
in
za njegovo delo pri raziskovanju organskih molekul in reakcij
William Nunn Lipscomb mlaj?i
- za preu?evanje zgradbe
boranov
Ilya Prigogine
- za prispevek k neravnote?ni termodinamiki
Peter Dennis Mitchell
- za oblikovanje kemiosmotske teorije
Herbert C. Brown
Georg Wittig
- za razvoj uporabe zmesi z vsebnostjo
bora
in
fosforja
v reagentih pri organski sintezi
Paul Berg
Walter Gilbert
Frederick Sanger
- za njegovo preu?evanje biokemije nukleinskih kislin
'
in
za njune prispevke pri dolo?itvi osnovnih zaporedij v nukleinskih kislinah
Keni?i Fukui
Roald Hoffmann
- za teorije glede poteka kemijskih reakcij
Aaron Klug
- za razvoj kristalografske elektronske mikroskopije
Henry Taube
- za delo na mehanizmih reakcij elektronskega prenosa
Robert Bruce Merrifield
- za razvoj metodologije za kemijsko sintezo na trdni matrici
Herbert A. Hauptman
Jerome Karle
- za dose?ke v razvoju metod za neposredno dolo?itev
kristalne zgradbe
Dudley R. Herschbach
Yuan T. Lee
John C. Polanyi
- za prispevke pri dinamiki osnovnih kemi?nih procesov
Donald J. Cram
Jean-Marie Lehn
Charles J. Pedersen
- za razvoj in uporabo molekul, ki imajo zgradbi-specifi?no medsebojno vplivanje visoke selektivnosti
Johann Deisenhofer
Robert Huber
Hartmut Michel
- za dolo?itev tridimenzionalne zgradbe fotosintetskega reakcijskega centra
Sidney Altman
Thomas R. Cech
- za raziskovanje kataliti?nih lastnosti
RNA
.
Elias James Corey
- za razvoj teorije in metodologije sinteze organskih spojin
Richard R. Ernst
- za prispevke k razvoju visokolo?ljivostne
jedrsko-magnetno-resonan?ne (NMR)
spektroskopije
Rudolph A. Marcus
- za prispevek k teoriji o prena?anju elektronov v kemijskih sistemih
Kary B. Mullis
Michael Smith
- za prispevke k razvoju metod na podro?ju kemije
DNK
George A. Olah
- za njegove prispevke h kemiji karbokacije
Paul J. Crutzen
Mario J. Molina
F. Sherwood Rowland
- za delo iz atmosferske kemije.
Robert Curl
sir
Harold Walter Kroto
Richard Smalley
- za odkritje
fulerenov
Paul D. Boyer
John E. Walker
Jens C. Skou
- za pojasnitev mehanizma encimov, ki je odgovoren za sintezo
adenozin trifosfata
in
za odkritje encima, ki prena?a ione,
Na+K+-ATPase
Walter Kohn
John Anthony Pople
- za razvoj funkcionalno gostotne teorije
in
za razvoj ra?unalni?kih metod v kvantni kemiji
Ahmed H. Zewail
- za raziskave prehodnih stanj kemijskih reakcij s pomo?jo femtosekundne spektroskopije
Alan J Heeger
Alan G MacDiarmid
Hideki ?irakava
- za odkritje in razvoj
prevodnih
polimerov
William S. Knowles
Ryoji Noyori
K. Barry Sharpless
- za delo na kiralno kataliziranih reakcijah hidrogenacije
in
za delo na kiralno kataliziranih oksidacijskih reakcijah
Kurt Wuthrich
John B. Fenn
Koi?i Tanaka
- za razvoj postopka za identifikacijo in strukturno analizo biolo?kih makromolekul
Peter Agre
Roderick MacKinnon
- za odkritje
ionskih kanal?kov
v
celi?nih membranah
Aaron Ciechanover
Avram Hershko
Irwin Rose
- za odkritje degradacije proteinov ob posredovanju
ubikvitina
Robert Grubbs
Richard Schrock
Yves Chauvin
- za razvoj metatezi?ne metode v organski sintezi
Roger Kornberg
- za njegovo delo na molekularnih osnovah
genskega prepisovanja
v
evkariontskih
celicah
Gerhard Ertl
- za preu?evanje kemi?nih postopkov obdelovanja trdnih povr?in
Osamu Shimomura
Martin Chalfie
Roger Tsien
- za odkritje in razvoj zeleno fluorescirajo?ega proteina (
GFP
)
Venkatraman Ramakri?nan
Thomas A. Steitz
Ada E. Yonath
- za raziskave na podro?ju zgradbe in funkcije
ribosoma
Richard F. Heck
Eii?i Negi?i
Akira Suzuki
- za s
paladijem
katalizirane sklopitve v organski sintezi
Dan Shechtman
- za odkritje
kvazikristalov
Robert Lefkowitz
Brian Kobilka
- za raziskave na z
G-proteinom
sklopljenih
receptorjih
Martin Karplus
Michael Levitt
Arieh Warshel
- za razvoj ve?razse?nih
modelov
kompleksnih kemi?nih sistemov
Eric Betzig
Stefan Hell
William Moerner
- za razvoj visokolo?ljivostne fluorescen?ne mikroskopije
Paul L. Modrich
Aziz Sancar
Tomas Lindahl
- za ?tudijo mehanizmov
popravljanja DNK
Ben Feringa
Jean-Pierre Sauvage
Fraser Stoddart
- za dizajn in sintezo molekularnih strojev
Jacques Dubochet
Joachim Frank
Richard Henderson
- za razvoj krioelektronske mikroskopije za visokolo?ljivostno dolo?evanje zgradbe
biomolekul
v raztopini
Frances Arnold
George P. Smith
Gregory P. Winter
- za usmerjeno
evolucijo
encimov
in
za
fagno
prikazovanje
peptidov
ter
protiteles
John B. Goodenough
M. Stanley Whittingham
Akira Jo?ino
- za razvoj
litij-ionskih baterij
Emmanuelle Charpentier
Jennifer Doudna
- za razvoj
metode za urejanje genoma
Benjamin List
David W.C. MacMillan
- za razvoj nesimetri?ne organokatalize
Carolyn R. Bertozzi
Morten Meldal
K. Barry Sharpless
- za razvoj klik kemije in bioortogonalne kemije
Moungi G. Bawendi
Louis E. Brus
Aleksej Jekimov
- za odkritje in sintezo kvantnih pik