Sealfollybal
is ien fan de twa dissiplines fan it follybal dy't spile waard op de
Olympyske Simmerspullen 2000
yn
Sydney
. De oare dissipline wie it
stranfollybal
. De wedstriden foar it sealfollybal waarden spile yn it
Sydney Entertainment Centre
en yn
The Dome and Exhibition Complex
, beide yn
Sydney
. De wedstriden setten op 16 septimber 2000 utein en einigen op 1 oktober 2000.
By dizze Olympyske Spullen waarden nije regels ynfierd. Dat hie fral te krijen mei de puntentelling; de set einige no by 25 punten yn stee fan 15 punten, sa't it earst wie. Der moast wol twa punten ferskil tusken sitte. Fierder waard oan elts team in libero taheakke.
De 12 dielnimmende lannen wiene ferdield yn 2 groepen.
Groep A
Groep B
De earste fjouwer lannen fan eltse groep giene nei de kwartfinales. De ferliezers fan de kwartfinales spilen om de plakken fiif oant en mei acht.
By de manlju waard
Joegoslaavje
foar it earst yn de skiednis Olympysk kampioen troch
Ruslan
yn de finale mei 3-0 te ferslaan.
Itaalje
krige de brunzen medalje troch te winnen fan
Argentynje
mei 3-0. Nederlan einige op plak fiif.
Yn groep A giene de folgjende lannen nei de kwartfinales:
Brazylje
,
Nederlan
,
Kuba
en
Austraalje
. Yn groep B wiene dat
Itaalje
,
Ruslan
,
Joegoslaavje
en
Argentynje
.
17 septimber
|
10:00
|
Spanje
|
-
|
Egypte
|
3 - 0
|
(25-20,25-10,25-21)
|
17 septimber
|
14:30
|
Kuba
|
-
|
Nederlan
|
0 - 3
|
(22-25,20-25,23-25)
|
17 septimber
|
20:40
|
Austraalje
|
-
|
Brazylje
|
0 - 3
|
(13-25,14-25,21-25)
|
19 septimber
|
12:25
|
Spanje
|
-
|
Kuba
|
1 - 3
|
(21-25,12-25,25-21,20-25)
|
19 septimber
|
12:30
|
Egypte
|
-
|
Brazylje
|
0 - 3
|
(28-30,18-25,21-25)
|
19 septimber
|
18:30
|
Nederlan
|
-
|
Austraalje
|
3 - 0
|
(25-19,25-17,25-15)
|
21 septimber
|
10:00
|
Kuba
|
-
|
Egypte
|
3 - 0
|
(25-11,25-18,25-15)
|
21 septimber
|
18:30
|
Brazylje
|
-
|
Nederlan
|
3 - 0
|
(25-20,25-17,27-25)
|
21 septimber
|
20:30
|
Austraalje
|
-
|
Spanje
|
3 - 1
|
(23-25,25-20,25-23,25-19)
|
23 septimber
|
10:00
|
Egypte
|
-
|
Nederlan
|
1 - 3
|
(21-25,11-25,33-31,20-25)
|
23 septimber
|
12:30
|
Kuba
|
-
|
Austraalje
|
3 - 0
|
(25-17,25-20,25-18)
|
23 septimber
|
21:00
|
Spanje
|
-
|
Brazylje
|
1 - 3
|
(27-25,14-25,21-25,20-25)
|
25 septimber
|
12:00
|
Nederlan
|
-
|
Spanje
|
3 - 1
|
(25-18,25-17,24-26,25-21)
|
25 septimber
|
12:30
|
Brazylje
|
-
|
Kuba
|
3 - 0
|
(28-26,30-28,25-18)
|
25 septimber
|
18:30
|
Austraalje
|
-
|
Egypte
|
3 - 0
|
(25-17,25-23,25-22)
|
Rang
|
Lan
|
Spile
|
Wun
|
Ferlern
|
Sets wun
|
Sets ferlen
|
Punten wun
|
Punten ferlern
|
Punten
|
1
|
Brazylje
|
5
|
5
|
0
|
15
|
1
|
415
|
331
|
10
|
2
|
Nederlan
|
5
|
4
|
1
|
12
|
5
|
417
|
360
|
9
|
3
|
Kuba
|
5
|
3
|
2
|
9
|
7
|
383
|
335
|
8
|
4
|
Austraalje
|
5
|
2
|
3
|
6
|
10
|
327
|
374
|
7
|
5
|
Spanje
|
5
|
1
|
4
|
7
|
12
|
404
|
444
|
6
|
6
|
Egypte
|
5
|
0
|
5
|
1
|
15
|
309
|
411
|
5
|
17 septimber
|
12:00
|
Sud-Korea
|
-
|
Itaalje
|
0 - 3
|
(25-27,23-25,18-25)
|
17 septimber
|
12:30
|
Ruslan
|
-
|
Joegoslaavje
|
3 - 1
|
(19-25,25-23,25-23,25-20)
|
17 septimber
|
18:30
|
Feriene Steaten
|
-
|
Argentynje
|
1 - 3
|
(26-24,23-25,21-25,18-25)
|
19 septimber
|
10:00
|
Argentynje
|
-
|
Sud-Korea
|
3 - 1
|
(25-23,17-25,30-28,25-21)
|
19 septimber
|
14:30
|
Ruslan
|
-
|
Feriene Steaten
|
3 - 1
|
(25-18,25-23,21-25,25-17)
|
19 septimber
|
20:30
|
Joegoslaavje
|
-
|
Itaalje
|
2 - 3
|
(19-25,25-19,22-25,33-31,20-22)
|
21 septimber
|
12:00
|
Feriene Steaten
|
-
|
Joegoslaavje
|
0 - 3
|
(15-25,20-25,23-25)
|
21 septimber
|
12:30
|
Itaalje
|
-
|
Argentynje
|
3 - 0
|
(40-38,25-18,25-14)
|
21 septimber
|
14:30
|
Sud-Korea
|
-
|
Ruslan
|
2 - 3
|
(22-25,25-22,25-20,27-29,15-17)
|
23 septimber
|
12:05
|
Joegoslaavje
|
-
|
Argentynje
|
3 - 1
|
(21-25,25-15,25-23,25-22)
|
23 septimber
|
14:30
|
Ruslan
|
-
|
Itaalje
|
1 - 3
|
(20-25,20-25,25-22,22-25)
|
23 septimber
|
18:30
|
Feriene Steaten
|
-
|
Sud-Korea
|
2 - 3
|
(20-25,27-25,24-26,25-21,13-15)
|
25 septimber
|
10:00
|
Argentynje
|
-
|
Ruslan
|
0 - 3
|
(23-25,15-25,20-25)
|
25 septimber
|
14:30
|
Sud-Korea
|
-
|
Joegoslaavje
|
2 - 3
|
(26-24,20-25,23-25,25-19,8-15)
|
25 septimber
|
19:30
|
Itaalje
|
-
|
Feriene Steaten
|
3 - 1
|
(21-25,25-18,25-18,25-18)
|
27 septimber
|
12:30
|
Kuba
|
-
|
Ruslan
|
2 - 3
|
(25-21,23-25,19-25,25-19,13-15)
|
27 septimber
|
14:55
|
Austraalje
|
-
|
Itaalje
|
1 - 3
|
(14-25,25-22,19-25,15-25)
|
27 septimber
|
18:30
|
Brazylje
|
-
|
Argentynje
|
1 - 3
|
(25-17,21-25,19-25,25-27)
|
27 septimber
|
19:30
|
Nederlan
|
-
|
Joegoslaavje
|
2 - 3
|
(21-25,25-18,18-25,32-30,15-17)
|
De 12 dielnimmende lannen wiene ferdield yn 2 groepen.
Groep A
Groep B
De earste fjouwer lannen fan eltse groep giene nei de kwartfinales. De ferliezers fan de kwartfinales spilen om de plakken fiif oant en mei acht.
By de froulju waard
Kuba
Olympysk kampioen troch
Ruslan
yn de finale mei 3-2 te ferslaan.
Brazylje
krige de brunzen medalje troch te winnen fan de
Feriene Steaten
mei 3-0.
Yn groep A giene de folgjende lannen nei de kwartfinales:
Brazylje
, de
Feriene Steaten
,
Kroaasje
en
Sina
. Yn groep B wiene dat
Ruslan
,
Kuba
,
Sud-Korea
en
Dutslan
.
16 septimber
|
12:33
|
Brazylje
|
-
|
Kenia
|
3 - 0
|
(25-8,25-11,25-13)
|
16 septimber
|
14:31
|
Kroaasje
|
-
|
Austraalje
|
3 - 1
|
(25-21,22-25,25-14,25-16)
|
16 septimber
|
21:10
|
Sina
|
-
|
Feriene Steaten
|
1 - 3
|
(25-19,21-25,12-25,24-26)
|
18 septimber
|
12:00
|
Sina
|
-
|
Kroaasje
|
1 - 3
|
(23-25,28-26,20-25,15-25)
|
18 septimber
|
14:30
|
Feriene Steaten
|
-
|
Kenia
|
3 - 0
|
(25-16,25-6,25-16)
|
18 septimber
|
18:30
|
Austraalje
|
-
|
Brazylje
|
0 - 3
|
(13-25,18-25,17-25)
|
20 septimber
|
14:30
|
Kenia
|
-
|
Austraalje
|
1 - 3
|
(25-16,20-25,15-25,26-28)
|
20 septimber
|
18:30
|
Brazylje
|
-
|
Sina
|
3 - 0
|
(25-14,25-21,25-18)
|
20 septimber
|
20:30
|
Kroaasje
|
-
|
Feriene Steaten
|
0 - 3
|
(19-25,18-25,16-25)
|
22 septimber
|
10:00
|
Sina
|
-
|
Kenia
|
3 - 0
|
(25-15,25-14,25-18)
|
22 septimber
|
18:30
|
Kroaasje
|
-
|
Brazylje
|
0 - 3
|
(21-25,23-25,23-25)
|
22 septimber
|
20:30
|
Feriene Steaten
|
-
|
Austraalje
|
3 - 0
|
(25-11,25-17,25-10)
|
24 septimber
|
10:00
|
Kenia
|
-
|
Kroaasje
|
1 - 3
|
(25-18,16-25,18-25,18-25)
|
24 septimber
|
12:00
|
Brazylje
|
-
|
Feriene Steaten
|
3 - 1
|
(25-17,20-25,25-15,25-15)
|
24 septimber
|
18:30
|
Austraalje
|
-
|
Sina
|
0 - 3
|
(18-25,14-25,15-25)
|
Rang
|
Lan
|
Spile
|
Wun
|
Ferlen
|
Sets wun
|
Sets ferlen
|
Punten wun
|
Punten ferlen
|
Punten
|
1
|
Brazylje
|
5
|
5
|
0
|
15
|
1
|
395
|
272
|
10
|
2
|
Feriene Steaten
|
5
|
4
|
1
|
13
|
4
|
392
|
306
|
9
|
3
|
Kroaasje
|
5
|
3
|
2
|
9
|
9
|
411
|
389
|
8
|
4
|
Sina
|
5
|
2
|
3
|
8
|
9
|
371
|
365
|
7
|
5
|
Austraalje
|
5
|
1
|
4
|
4
|
13
|
303
|
408
|
6
|
6
|
Kenia
|
5
|
0
|
5
|
2
|
15
|
280
|
412
|
5
|
16 septimber
|
12:00
|
Dutslan
|
-
|
Kuba
|
0 - 3
|
(17-25,18-25,18-25)
|
16 septimber
|
12:00
|
Peru
|
-
|
Ruslan
|
0 - 3
|
(17-25,13-25,20-25)
|
16 septimber
|
18:30
|
Sud-Korea
|
-
|
Itaalje
|
3 - 2
|
(23-25,25-18,25-22,22-25,27-25)
|
18 septimber
|
10:00
|
Itaalje
|
-
|
Peru
|
3 - 0
|
(25-17,25-20,25-20)
|
18 septimber
|
12:30
|
Dutslan
|
-
|
Sud-Korea
|
0 - 3
|
(16-25,21-25,22-25)
|
18 septimber
|
20:30
|
Kuba
|
-
|
Ruslan
|
2 - 3
|
(25-20,21-25,25-21,12-25,13-15)
|
20 septimber
|
10:01
|
Peru
|
-
|
Dutslan
|
0 - 3
|
(16-25,19-25,16-25)
|
20 septimber
|
12:00
|
Ruslan
|
-
|
Itaalje
|
3 - 0
|
(29-31,25-18,25-21,25-19)
|
20 septimber
|
12:30
|
Sud-Korea
|
-
|
Kuba
|
0 - 3
|
(17-25,13-25,15-25)
|
22 septimber
|
12:00
|
Kuba
|
-
|
Itaalje
|
3 - 0
|
(25-18,25-21,25-20)
|
22 septimber
|
12:30
|
Sud-Korea
|
-
|
Peru
|
3 - 1
|
(19-25,25-19,30-28,25-17)
|
22 septimber
|
14:35
|
Dutslan
|
-
|
Ruslan
|
2 - 3
|
(23-25,25-23,25-14,26-28,6-15)
|
24 septimber
|
12:30
|
Itaalje
|
-
|
Dutslan
|
1 - 3
|
(22-25,25-13,21-25,21-25)
|
24 septimber
|
14:40
|
Peru
|
-
|
Kuba
|
1 - 3
|
(25-23,12-25,16-25,16-25)
|
24 septimber
|
20:30
|
Ruslan
|
-
|
Sud-Korea
|
3 - 1
|
(25-15,25-21,25-16)
|
Rang
|
Lan
|
Spile
|
Wun
|
Ferlern
|
Sets wun
|
Sets ferlern
|
Punten wun
|
Punten ferlern
|
Punten
|
1
|
Ruslan
|
5
|
5
|
0
|
15
|
5
|
465
|
392
|
10
|
2
|
Kuba
|
5
|
4
|
1
|
14
|
4
|
419
|
332
|
9
|
3
|
Sud-Korea
|
5
|
3
|
2
|
9
|
9
|
393
|
413
|
8
|
4
|
Dutslan
|
5
|
2
|
3
|
8
|
10
|
380
|
395
|
7
|
5
|
Itaalje
|
5
|
1
|
4
|
7
|
12
|
427
|
446
|
6
|
6
|
Peru
|
5
|
0
|
5
|
2
|
15
|
316
|
422
|
5
|
26 septimber
|
12:30
|
Kroaasje
|
-
|
Kuba
|
0 - 3
|
(18-25,23-25,21-25)
|
26 septimber
|
14:30
|
Sina
|
-
|
Ruslan
|
0 - 3
|
(25-27,23-25,25-27)
|
26 septimber
|
18:30
|
Brazylje
|
-
|
Dutslan
|
3 - 0
|
(25-22,25-18,25-17)
|
26 septimber
|
20:30
|
Feriene Steaten
|
-
|
Sud-Korea
|
3 - 2
|
(26-24,17-25,25-23,25-27,16-14)
|