|
---|
Beste film
| |
---|
Beste dukumentar
| Min mamma hade fjorton barn
(2000)
·
Ljudmilas rost
·
(2001)
·
Muraren
(2002)
·
Du ska nog se att det gar over
(2003)
·
Armbryterskan fran Ensamheten
(2004)
·
Prostitution bakom slojan
(2005)
·
Vikarien
(2006)
·
Nunnan
(2007)
·
Maggie vaknar pa balkongen
(2008)
·
Ebbe ? The Movie
(2009)
·
Angrarna
(2010)
·
At Night I Fly
(2011)
·
Searching for Sugar Man
(2012)
·
Belleville Baby
(2013)
·
Om vald
(2014)
·
Forvaret
(2015)
·
Martha & Niki
(2016)
·
Silvana ? vack mig nar ni vaknat
(2017)
·
Rekonstruktion Utøya
(2018)
·
Transnistra
(2019)
·
Greta
(2020)
·
Sabaya
(2021)
·
Historja ? Stygn for Sapmi
(2022)
·
Mirakelet i Gullspang
(2023)
|
---|
Beste kortfilm
| Do Nothin' Till You Hear from Me
(1995)
·
I skuggan av solen
·
(1996)
Hem ljuva hem
·
(1997)
·
Aligermaas aventyr - i vildhastarnas dal
(1998)
·
Clinch
(1999)
·
Del av den varld som ar din : en kofilm
(2000)
·
Music for One Apartment and Six Drummers
(2001)
Viktor och hans broder
·
(2002)
·
Min skaggiga mamma
(2003)
·
Glenn, the Great Runner
(2004)
·
En nattsaga
(2005)
·
Aldrig som forsta gangen!
(2006)
·
Hur man gor
(2007)
·
Logner
(2008)
·
Skrapsar
(2009)
·
Tussilago
(2010)
Las Palmas
·
(2011)
Dance Music Now
·
(2012)
·
On Suffocation
(2013)
·
Still Born
(2014)
Kung Fury
·
(2015)
·
6A
(2016)
·
Min borda
(2017)
·
Martyren
(2018)
·
Excess Will Save Us
(2019)
·
A Legacy of Horses
(2020)
·
Man med duvor
(2021)
·
Little to Big
(2022)
·
Leila
(2023)
|
---|
Beste regi
| |
---|
Beste kvinnelige hovedrolle
| |
---|
Beste mannlige hovedrolle
| |
---|
Beste kvinnelige birolle
| |
---|
Beste mannlige birolle
| |
---|
Beste manus
| |
---|
Beste foto
| Peter Mokrosinski
(1988)
·
Goran Nilsson
(1989)
·
Esa Vuorinen
(1990)
·
Per Kallberg
(1991)
·
Tony Forsberg
(1992)
·
Jens Fischer
(1993)
·
Harald Paalgard
(1994)
·
Jan Roed
(1995)
·
Harald Paalgard
(1996)
·
Jens Fischer
(1997)
·
Philip Øgaard
(1998)
·
Anders Bohman
(1999)
·
Istvan Borbas og Jesper Klevenas
(2000)
·
Mischa Gavrjusjov og
Jan Troell
(2001)
·
Ulf Brantas
(2002)
·
Peter Mokrosinski
(2003)
·
Jens Fischer
(2004)
·
Aril Wretblad
(2005)
·
Linus Sandgren
(2006)
·
Geir Hartly Andreassen
(2007)
·
Hoyte van Hoytema
(2008)
·
Hoyte van Hoytema
(2009)
·
Aril Wretblad
(2010)
·
Marius Dybwad Brandrud
(2011)
·
Hoyte van Hoytema
(2012)
·
Petrus Sjovik
(2013)
·
Fredrik Wenzel
(2014)
·
Gosta Reiland
(2015)
·
Ita Zbroniec-Zajt
(2016)
·
Fredrik Wenzel
(2017)
·
Kristoffer Jonsson
(2018)
·
Lisabi Fridell
(2019)
·
Sophia Olsson
(2020)
·
Sophie Winqvist Loggins
(2021)
·
Jonas Alarik
(2022)
·
Josua Enblom
(2023)
|
---|
Beste kostymedesign
| Moa Li Lemhagen Schalin
(2011)
·
Cilla Rorby
(2012)
·
Kicki Ilander
(2013)
·
Cilla Rorby
(2014)
·
Mia Andersson
(2015)
·
Kicki Ilander
(2016)
·
Louize Nissen
(2017)
·
Ingrid Sjogren
(2018)
·
Margret Einarsdottir
(2019)
·
Kicki Ilander
(2020)
·
Amanda Wing Yee Lee
(2021)
·
Sofie Krunegard
(2022)
·
Karen Fabritius Gram og Pierre Vienings
(2023)
|
---|
Beste maskedesign
| |
---|
Beste produksjonsdesign
| Roger Rosenberg
(2011)
·
Lina Nordqvist
(2012)
·
Paola Holmer og Linda Janson
(2013)
·
Ulf Jonsson, Nicklas Nilsson, Sandra Parment, Isabel Sjostrand og Julia Tegstrom
(2014)
·
Kajsa Severin
(2015)
·
Liv Ask og Bengt Froderberg
(2016)
·
Roger Rosenberg
(2017)
·
Ulrika von Vegesack
(2018)
·
Anders Hellstrom, Frida Ekstrand Elmstrom og Nicklas Nilsson
(2019)
·
Linda Janson og Charlotte Alfredson
(2020)
·
Michael Higgins
(2021)
·
Linda Janson
(2022)
·
Catharina Nyqvist Ehrnrooth
(2023)
|
---|
Beste lyddesign
| Andreas Franck
(2011)
·
Petter Fladeby
og Per Nystrom
(2012)
·
Mattias Eklund
(2013)
·
Andreas Franck
(2014)
·
Andreas Franck
(2015)
·
Patrik Stromdahl
(2016)
·
Fredrik Jonsater
(2017)
·
Christian Holm
(2018)
·
Andreas Franck og Fredrik Dalenfjall
(2019)
·
Fredrik Lantz
(2020)
·
Erick Vargas Williams, Valene Leroy, Charles de Ville og Aline Gavroy
(2021)
·
Ted Krotkiewski
(2022)
·
Andreas Franck
(2023)
|
---|
Beste visuelle effekter
| Hakan Blomdahl og Torbjorn Olsson
(2011)
·
Andreas Hylander
(2012)
·
Torbjorn Olsson, Fredrik Pihl, Robert Sodergren og Joel Sundberg
(2015)
·
Fredrik Nord
(2016)
·
Torbjorn Olsson og Alex Hansson
(2017)
·
(2018)
Peter Hjorth, Mikael Windelin og Christian Sjostedt
·
Arild Andersson, Per Jonsson og Andreas Wicklund
(2019)
·
Jelmen Palsterman og Tony Kock
(2020)
·
Alex Hansson og Torbjorn Olsson
(2021)
·
Simon Sandin
(2022)
·
Nora Berecoechea og Stefan Rycken
(2023)
|
---|
Filmklipp
| Goran Hugo Olsson og Hanna Lejonqvist
(2011)
·
Andreas Jonsson, Niels Pagh Andersen og Hanna Lejonqvist
(2012)
·
Hakan Warn
(2013)
·
Jacob Schulsinger og
Ruben Ostlund
(2014)
·
Kristofer Nordin
(2015)
·
Tora Martens og Therese Elfstrom
(2016)
·
Anders Skov
(2017)
·
Dino Jonsater
(2018)
·
Erika Gonzales, Kristin Grundstrom og Karolina Bengtsson
(2019)
·
Fredrik Morheden
(2020)
·
Hanna Lejonqvist og Dino Jonsater
(2021)
·
Asa Mossberg og Line Schou
(2022)
·
Robert Krantz
(2023)
|
---|
Beste originalmusikk
| Ahmir-Khalib Thompson og Om'Mas Keith
(2011)
·
Benny Andersson
(2012)
·
Matti Bye
(2013)
·
Mattias Barjed og
Jonas Kullhammar
(2014)
·
Lisa Holmqvist
(2015)
·
Jan Sandstrom
(2016)
·
Peter von Poehl
(2017)
·
Johan Testad
(2018)
·
Nathaniel Mechaly
(2019)
·
Ola Kvernberg
(2020)
·
Lisa Nordstrom
(2021)
·
Eirik Havnes
(2022)
·
Baba Stiltz
(2023)
|
---|
Relaterte priser
| |
---|
Tidligere priser
| Ingmar Bergman-prisen
| |
---|
Juryens spesialpris
| Leif Furhammar
(1965)
·
Bengt Idestam-Almquist
(1966)
·
Krister Wickman
(1967)
·
Rune Waldekranz
(1969)
·
Harry Schein
(1970)
·
Bengt Forslund
(1972)
·
Sven Nykvist
(1973)
·
Per Axel Lundgren
(1974)
·
Per Ahlin
(1975)
·
Kollektivet bak
Sven Klangs kvintett
(1977)
·
Eric M. Nilsson
(1978)
·
Keve Hjelm
(1979)
·
Filmhaftet
(1980)
·
Ulf Dageby
(1982)
·
Folkets Bio
(1983)
·
Rune Ericson
(1984)
·
Studio Lagno
(1985)
·
Jorgen Persson
(1986)
·
Bo Jonsson
(1987)
|
---|
Kreative innsatser
| |
---|
Beste utenlandske film
| |
---|
Arets nykomling
| Bianca Kronlof
(2015)
·
Ahang Bashi
(2016)
·
Rojda Sekersoz
(2017)
·
Crazy Pictures
(2018)
·
Emily Norling
(2019)
|
---|
Beste prestasjon
| Bilde
| Fredrik Morheden
(2000)
·
Darek Hodor
(2001)
·
Jan Olof Agren
(2002)
·
Anna Asp
(2003)
·
Sofia Lindgren
(2004)
·
Jaana Fomin
(2005)
·
Marina Krig
(2006)
|
---|
Lyd
| Jan Alvermark
(2000)
·
Gabor Pasztor
(2001)
·
Johan Soderberg
(2002)
·
Bo Persson og Stefan Ljungberg
(2003)
·
Eddie Axberg og Lars Liljeholm
(2004)
·
Adam Norden
(2005)
·
Fabian Torsson
(2006)
|
---|
|
---|
Særskilte innsatser
| Kimmo Rajala,
Kicki Ilander
, Charlotta Miller, Frida Hallberg og Par Brundin
(2007)
·
Matti Bye, Eva Noren, Jonas Jansson, Patrik Stromdahl og Per Sundstrom
(2008)
·
Isak Gjertsen, Malte Forssell og Johan Soderberg
(2009)
·
Asa Mossberg, Jeanette Klingberg, Johannes Stjarne Nilsson, Magnus Borjeson og Ola Simonsson
(2010)
·
Owe Svensson
(2013)
·
Mats Holmgren
(2014)
|
---|
|
---|