Sporting event delegation
The
Soviet Union
(USSR) competed at the
1976 Summer Olympics
in the city of
Montreal, Quebec
,
Canada
. 410 competitors, 285 men and 125 women, took part in 189 events in 22 sports.
[1]
As the country hosted
the next Olympics in Moscow
, a Soviet segment was performed at the closing ceremony.
Medalists
[
edit
]
The Soviet Union won 49 gold and 125 overall medals, finishing first in the medal standings by both parameters.
Gold
[
edit
]
- Nikolai Andrianov
? artistic gymnastics, men's floor exercise
- Nellie Kim
? artistic gymnastics, women's floor exercise
- Nikolai Andrianov
? artistic gymnastics, men's individual all-round
- Nikolai Andrianov
? artistic gymnastics, men's rings
- Svetlana Grozdova
,
Elvira Saadi
,
Maria Filatova
,
Olga Korbut
,
Ludmilla Tourischeva
and
Nellie Kim
? artistic gymnastics, women's team competition
- Nikolai Andrianov
? artistic gymnastics, men's vault
- Nellie Kim
? artistic gymnastics, women's vault
- Viktor Saneyev
? athletics, men's triple jump
- Yuri Sedykh
? athletics, men's hammer throw
- Tatyana Kazankina
? athletics, women's 800m
- Tatyana Kazankina
? athletics, women's 1500m
- Angele Rupshene
,
Tatjana Zakharova
,
Raisa Kurvyakova
,
Olga Barisheva
,
Tatjana Ovetchkina
,
Nadezhda Shuvaeva
,
Uljana Semjonova
,
Nadezhda Zakharova
,
Nelli Feryabnikova
,
Olga Sukharnova
,
Tamara Daunene
and
Natalia Klimova
? basketball, women's team competition
- Aleksandr Rogov
? canoeing, men's C1 500m
- Sergei Petrenko
and
Aleksandr Vinogradov
? canoeing, men's C2 500m
- Sergei Petrenko
and
Aleksandr Vinogradov
? canoeing, men's C2 1000m
- Sergei Nagornyi
and
Vladimir Romanovsky
? canoeing, men's K2 1000m
- Sergei Chukhrai
,
Aleksandr Degtyarev
,
Yuri Filatov
and
Vladimir Morozov
? canoeing, men's K4 1000m
- Nina Gopova
and
Galina Kreft
? canoeing, women's K2 500m
- Anatoli Chukanov
,
Valeri Chaplygin
,
Vladimir Kaminsky
and
Aavo Pikkuus
? cycling road, men's team time trial
- Elena Vaytsekhovskaya
? diving, women's 10m platform
- Elena Novikova-Belova
,
Olga Knyazeva
,
Valentina Sidorova
,
Nailia Giliazova
and
Valentina Nikonova
? fencing, women's foil team
- Viktor Krovopuskov
? fencing, men's sabre individual
- Viktor Krovopuskov
,
Eduard Vinokurov
,
Viktor Sidyak
,
Vladimir Nazlymov
and
Mikhail Burtsev
? fencing, men's sabre team
- Aleksandr Resanov
,
Nikolay Tomin
,
Sergey Kushniryuk
,
Jury Lagutin
,
Vladimir Maksimov
,
Jury Kidyaev
,
Jury Klimov
,
Vladimir Kravtsov
,
Valery Gassy
,
Vasily Ilyin
,
Mikhail Ishchenko
,
Aleksandr Anpilogov
,
Yevgeni Chernyshov
and
Anatoly Fedyukin
? handball, men's team competition
- Natalya Timoshkina-Sherstyuk
,
Zinaida Turchina
,
Halyna Zakharova
,
Rafiga Shabanova
,
Lyudmila Shubina
,
Lyubov Odinokova-Berezhnaya
,
Lyudmila Panchuk
,
Lyudmila Poradnik-Bobrus
,
Mariya Litoshenko
,
Nina Lobova
,
Aldona Neneniene-Cesaitite
,
Tatyana Glushchenko
,
Larisa Karlova
and
Tatyana Kotchergina-Makarets
? handball, women's team competition
- Sergei Novikov
? judo, men's heavyweight
- Vladimir Nevzorov
? judo, men's half-middleweight
- Vladimir Eshinov
,
Nikolay Ivanov
,
Mikhail Kuznetsov
,
Aleksandr Klepikov
,
Aleksandr Lukyanov
(cox), and
Aleksandr Sema
? rowing, men's four-oared shell with coxswain
- Aleksandr Gazov
? shooting, men's running game target
- Marina Kosheveya
? swimming, women's 200m breaststroke
- Aleksandr Voronin
? weightlifting, men's flyweight
- Nikolay Kolesnikov
? weightlifting, men's featherweight
- Pyotr Korol
? weightlifting, men's lightweight
- Valery Shary
? weightlifting, men's light heavyweight
- David Rigert
? weightlifting, men's middle heavyweight
- Yury Zaytsev
? weightlifting, men's heavyweight
- Vasily Alekseyev
? weightlifting, men's super heavyweight
- Aleksey Shumakov
? wrestling, men's Greco-Roman light flyweight
- Vitaly Konstantinov
? wrestling, men's Greco-Roman flyweight
- Suren Nalbandyan
? wrestling, men's Greco-Roman lightweight
- Anatoly Bykov
? wrestling, men's Greco-Roman welterweight
- Valery Rezantsev
? wrestling, men's Greco-Roman light heavyweight
- Nikolay Balboshin
? wrestling, men's Greco-Roman heavyweight
- Aleksandr Kolchinsky
? wrestling, men's Greco-Roman super heavyweight
- Vladimir Yumin
? wrestling, men's freestyle bantamweight
- Pavel Pynigyn
? wrestling, men's freestyle lightweight
- Levan Tediashvili
? wrestling, men's freestyle light heavyweight
- Ivan Yarygin
? wrestling, men's freestyle heavyweight
- Soslan Andiyev
? wrestling, men's freestyle super heavyweight
Silver
[
edit
]
- Valentyna Kovpan
? archery, women's individual competition
- Olga Korbut
? artistic gymnastics, women's balance beam
- Vladimir Marchenko
? artistic gymnastics, men's floor exercise
- Ludmilla Tourischeva
? artistic gymnastics, women's floor exercise
- Nellie Kim
? artistic gymnastics, women's individual all-around
- Nikolai Andrianov
? artistic gymnastics, men's parallel bars
- Alexander Dityatin
? artistic gymnastics, men's rings
- Vladimir Tikhonov
,
Gennady Krysin
,
Vladimir Marchenko
,
Alexander Dityatin
,
Vladimir Markelov
and
Nikolai Andrianov
? artistic gymnastics, men's team competition
- Ludmilla Tourischeva
? artistic gymnastics, women's vault
- Yevgeny Mironov
? athletics, men's shot tut
- Aleksey Spiridonov
? athletics, men's hammer throw
- Tatyana Anisimova
? athletics, women's 100m hurdles
- Nadezhda Chizhova
? athletics, women's shot put
- Rufat Riskiev
? boxing, men's 71?75 kg
- Vasili Yurchenko
? canoeing, men's C-1 1000m
- Tatyana Korshunova
? canoeing, women's K-1 500m
- Sergei Nagornyi
,
Vladimir Romanovsky
? canoeing, men's K-2 500m
- Vladimir Osokin
,
Aleksandr Perov
,
Vitali Petrakov
and
Viktor Sokolov
? cycling, men's team pursuit
- Aleksander Romankov
? fencing, men's foil individual
- Vladimir Nazlymov
? fencing, men's sabre individual
- Valeri Dvoinikov
? judo, men's middleweight
- Ramaz Kharshiladze
? judo, men's half-heavyweight
- Pavel Lednev
? modern pentathlon, men's individual competition
- Lyubov Talalaeva
,
Nadezhda Roshchina
,
Klavdiya Kozenkova
,
Elena Zubko
,
Olga Kolkova
,
Nelli Tarakanova
,
Nadezhda Rozgon
,
Olga Guzenko
and
Olga Pugovskaya
? rowing, women's eight with coxswain
- Dmitri Bekhterev
,
Yuri Shurkalov
and
Yuri Lorentson
? rowing, men's pair-oared shell with coxswain
- Anna Kondrashina
,
Mira Bryunina
,
Larissa Alexandrova-Popova
,
Galina Ermolaeva
and
Nadezhda Chernyshyova
? rowing, women's quadruple sculls with coxswain
- Yevgeniy Duleyev
,
Yuriy Yakimov
,
Aivar Lazdenieks
and
Vytautas Butkus
? rowing, men's quadruple sculls without coxswain
- Andrey Balashov
? sailing, men's Finn
- Vladislav Akimenko
and
Valentyn Mankin
? sailing, men's tempest
- Aleksandr Kedyarov
? shooting, men's running game target
- Andrey Bogdanov
,
Sergey Kopliakov
,
Andrey Krylov
and
Vladimir Raskatov
? swimming, men's 4 × 200 m freestyle relay
- Lyubov Rusanova
? swimming, women's 100m breaststroke
- Marina Yurchenya
? swimming, women's 200m breaststroke
- Aleksandr Yermilov
,
Vyacheslav Zaytsev
,
Yury Starunsky
,
Vladimir Ulanov
,
Anatoly Polishchuk
,
Aleksandr Savin
,
Pavel Selivanov
,
Vladimir Kondra
,
Oleg Moliboga
,
Vladimir Chernyshov
,
Yefim Chulak
and
Vladimir Dorokhov
? volleyball, men's team competition
- Zoya Yusova
,
Inna Ryskal
,
Lyudmila Shchetinina
,
Nina Smoleyeva
,
Liliya Osadchaya
,
Anna Rostova
,
Lyubov Rudovskaya
,
Olga Kozakova
,
Natalya Kushnir
,
Nina Muradyan
,
Larisa Bergen
and
Lyudmila Chernyshova
? volleyball, women's team competition
- Vardan Militosyan
? weightlifting, men's middleweight
- Nelson Davidyan
? wrestling, men's Greco-Roman featherweight
- Vladimir Cheboksarov
? wrestling, men's Greco-Roman middleweight
- Roman Dimitriyev
? wrestling, men's freestyle light flyweight
- Aleksandr Ivanov
? wrestling, men's freestyle flyweight
- Viktor Novozhilov
? wrestling, men's freestyle middleweight
Bronze
[
edit
]
- Zebiniso Rustamova
? archery, women's individual competition
- Ludmilla Tourischeva
? artistic gymnastics, women's individual all-around
- Nikolai Andrianov
? artistic gymnastics, men's pommel horse
- Valeriy Borzov
? athletics, men's 100m
- Yevgeniy Gavrilenko
? athletics, men's 400m hurdles
- Aleksandr Aksinin
,
Valeriy Borzov
,
Nikolay Kolesnikov
and
Juris Silovs
? athletics, men's 4 × 100 m relay
- Alexandr Baryshnikov
? athletics, men's shot put men
- Mykola Avilov
? athletics, men's decathlon
- Anatoliy Bondarchuk
? athletics, men's hammer throw
- Natalya Lebedeva
? athletics, women's 100m hurdles
- Vera Anisimova
,
Nadezhda Besfamilnaya
,
Lyudmila Maslakova
and
Tatyana Prorochenko
? athletics, women's 4 × 100 m relay
- Lyudmila Aksyonova
,
Nadezhda Ilyina
,
Inta K?imovi?a
and
Natalya Sokolova
? athletics, women's 4 × 400 m relay
- Lidiya Alfeyeva
? athletics, women's long jump
- Alzhan Zharmukhamedov
,
Vladimir Zhigily
,
Vladimir Tkachenko
,
Valery Miloserdov
,
Anatoly Myshkin
,
Aleksandr Salnikov
,
Ivan Edeshko
,
Mikheil Korkia
,
Andrey Makeyev
,
Vladimir Arzamaskov
,
Aleksandr Belov
and
Sergey Belov
? basketball, men's team competition
- David Torosyan
? boxing, men's flyweight
- Viktor Rybakov
? boxing, men's bantamweight
- Vasily Solomin
? boxing, men's lightweight
- Viktor Savchenko
? boxing, men's light middleweight
- Vladimir Aleynik
? diving, men's 10m platform
- Aleksandr Kosenkov
? diving, men's 3m springboard
- Elena Novikova-Belova
? fencing, women's foil individual
- Viktor Sidyak
? fencing, men's sabre individual
- Vladimir Troshkin
,
David Kipiani
,
Vladimir Veremeyev
,
Viktor Zvyagintsev
,
Leonid Nazarenko
,
Vladimir Onishchenko
,
Stefan Reshko
,
Anatoly Konkov
,
Viktor Matviyenko
,
Aleksandr Minayev
,
Mikhail Fomenko
,
Vladimir Fyodorov
,
Viktor Kolotov
,
Vladimir Astapovsky
,
Oleg Blokhin
,
Aleksandr Prokhorov
and
Leonid Buryak
? football (soccer), men's team competition
- Shota Chochishvili
? judo, men's open category
- Eleonora Kaminskait?
,
Genovait? Ramo?kien?
? rowing, women's double sculls
- Raul Arnemann
,
Nikolai Kuznetsov
,
Valeriy Dolinin
and
Anushavan Gasan-Dzhalalov
? rowing, men's four without coxswain
- Nadezhda Sevostyanova
,
Lyudmila Krokhina
,
Galina Mishenina
,
Anna Pasokha
and
Lidiya Krylova
? rowing, women's four-oared shell with coxswain
- Elena Antonova
? rowing, women's single sculls
- Gennady Lushchikov
? shooting, men's small-bore rifle, prone
- Vladimir Raskatov
? swimming, men's 400m freestyle
- Arvydas Juozaitis
? swimming, men's 100 m breaststroke
- Marina Kosheveya
? swimming, women's 100m breaststroke
- Lyubov Rusanova
? swimming, women's 200m breaststroke
- Andrey Smirnov
? swimming, men's 400m individual medley
- Farhat Mustafin
? wrestling, men's Greco-Roman bantamweight
Archery
[
edit
]
Women's individual competition:
Men's individual competition:
Athletics
[
edit
]
Men's 800 metres
- Heat ? 1:46.81 (→ did not advance)
Men's 4x100 metres relay
- Heat ? 39.98
- Semifinal ? 39.36
- Final ? 38.78s (→
Bronze medal
)
Men's 4x400 metres relay
- Heat ? 3:07.72 (→ did not advance)
Men's marathon
Men's 400m hurdles
- Heat ? 50.93s
- Semifinal ? 49.73s
- Final ? 49.45s (→
Bronze medal
)
- Heat ? 50.78s
- Semifinal ? 50.47s (→ did not advance)
Men's long jump
- Qualification ? 7.90m
- Final ? 7.88m (→ 7th place)
- Qualification ? 7.78m
- Final ? 7.66m (→ 10th place)
- Qualification ? 7.49m (→ did not advance)
Men's high jump
- Qualification ? 2.16m
- Final ? 2.21m (→ 4th place)
- Qualification ? 2.16m
- Final ? 2.18m (→ 5th place)
Men's discus throw
- Qualification ? 57.50m (→ did not advance, 21st place)
Men's 20 km race walk
Women's shot put
- Final ? 20.96 m (→
Silver medal
)
- Final ? 18.36 m (→ 9th place)
- Final ? 18.07 m (→ 10th place)
Women's javelin throw
- Qualifying round ? 56.82 m
- Final ? 59.42 m (→ 6th place)
Basketball
[
edit
]
- Men's team competition
- Preliminary round (group A)
:
- Defeated Mexico (120?77)
- Defeated Australia (93?77)
- Defeated Canada (108?85)
- Defeated Japan (123?69)
- Defeated Cuba (98?72)
- Lost to Yugoslavia (84?89)
- Defeated Canada (100?72) →
Bronze medal
- Women's team competition
Boxing
[
edit
]
Men's light flyweight (? 48 kg)
Men's flyweight (? 51 kg)
Canoeing
[
edit
]
Cycling
[
edit
]
Twelve cyclists represented the Soviet Union in 1976.
- Individual road race
- Team time trial
- Sprint
- 1000m time trial
- Individual pursuit
- Team pursuit
Diving
[
edit
]
Equestrian
[
edit
]
Fencing
[
edit
]
18 fencers, 13 men and 5 women, represented the Soviet Union in 1976. They finished top of the fencing medal table with a total of seven medals, including three gold and a clean-sweep in the individual men's sabre event.
[2]
- Men's foil
- Men's team foil
- Men's epee
- Men's team epee
- Men's sabre
- Men's team sabre
- Women's foil
- Women's team foil
Gymnastics
[
edit
]
Handball
[
edit
]
Judo
[
edit
]
Modern pentathlon
[
edit
]
Three male pentathletes represented the Soviet Union in 1976. Pavel Lednyov won a silver medal in the individual event.
- Individual
- Team
- Pavel Lednyov
- Boris Mosolov
- Borys Onyshchenko
Rowing
[
edit
]
The Soviet Union had 31 male and 24 female rowers participate in all 14
rowing
events in 1976.
[3]
- Men’s competition
- Men's single sculls
- Men's double sculls
- Men's coxless pair
- Men's coxed pair
- Men's quadruple sculls
- Men's coxless four
- Men's coxed four
- Men's eight
- Women's competition
- Women's single sculls
- Women's double sculls
- Women's coxless pair
- Women's coxed four
- Women's quadruple sculls
- Women's eight
Sailing
[
edit
]
Shooting
[
edit
]
Swimming
[
edit
]
Volleyball
[
edit
]
- Men's team competition
- Preliminary round (group B)
- Defeated Italy (3?0)
- Defeated Brazil (3?0)
- Defeated Japan (3?0)
- Lost to Poland (2?3) →
Silver medal
- Women's team competition
- Preliminary round (Group B)
- Defeated South Korea (3?1)
- Defeated Cuba (3?1)
- Defeated East Germany (3?2)
- Lost to Japan (0?3) →
Silver medal
Water polo
[
edit
]
- Men's team competition
Weightlifting
[
edit
]
Wrestling
[
edit
]
Medals by republic
[
edit
]
In the following table for team events number of team representatives, who received medals are counted, not "one medal for all the team", as usual. Because there were people from different republics in one team.
Top 5 sports societies
[
edit
]
In the following table for team events number of team representatives, who received medals are counted, not "one medal for all the team", as usual. Because there were people from different sports societies in one team.
References
[
edit
]
Sources
[
edit
]
- Khavin, Boris (1979).
All about Olympic Games
(in Russian) (2nd ed.). Moscow:
Fizkultura i sport
.
? for medal stats by republic and by sports society
|
---|
Africa
| |
---|
America
| |
---|
Asia
| |
---|
Europe
| |
---|
Oceania
| |
---|