Juniorverdensmesterskabet i handbold 2010 for kvinder
var det 17.
junior-VM i handbold for kvinder
. Mesterskabet blev arrangeret af
International Handball Federation
og var abent for spillere født i
1990
eller senere. Slutrunden med deltagelse af 24 hold blev afviklet i
Sydkorea
i perioden
17.
?
31. juli
2010
.
Mesterskabet blev for første gang vundet af
Norge
, som i finalen besejrede
Rusland
med 30-21. Bronzemedaljerne gik til
Montenegro
, som dermed vandt VM-medaljer for første gang nogensinde ved et verdensmesterskab i handbold. I bronzekampen vandt montenegrinerne med 24-23 over værtslandet
Sydkorea
. De forsvarende mestre fra
Tyskland
endte pa syvendepladsen.
Junior-VM-slutrunden var for første gang nogensinde uden dansk deltagelse, eftersom
Danmark
ikke havde deltaget i kvalifikationen til mesterskabet. Det skyldtes at
Dansk Handbold
af
økonomiske
arsager midlertidigt nedlagde kvindernes U.20-landshold i perioden fra
oktober
2009
til
august
2010
.
[1]
Til gengæld havde
Grønlands Handbold Forbund
rad til at sende et hold, og grønlænderne endte pa 21.-pladsen i deres debut ved en junior-VM-slutrunde.
Værtskabet for mesterskabets slutrunde blev placeret pa
IHF
-kongressen i
Kairo
den
4.
?
7. juni
2009
, hvor
Sydkorea
blev tildelt værtskabet. Kampene blev afviklet i fire arenaer i tre byer:
Seoul
,
Cheonan
og
Gwangju
(to arenaer).
By
|
Arena
|
Kampe
|
Seoul
|
Hwajeong gym (
Korea University
)
|
Indledende runde: gruppe C
Hovedrunde: gruppe I
Semifinaler og finaler
|
Cheonan
|
Cheonan campus gym (
Dankook University
)
|
Indledende runde: gruppe D
President's Cup
|
Gwangju
|
Yeomju gym
|
Indledende runde: gruppe B
Hovedrunde: gruppe II
Placeringskampe 5-12
|
Bit-go-eul gym
|
Indledende runde: gruppe A
President's Cup
Placeringskampe 5-12
|
Europa
|
Asien
|
Afrika
|
Panamerika
|
Oceanien
|
Frankrig
|
Serbien
|
Holland
|
Spanien
|
Kroatien
|
Sverige
|
Montenegro
|
Tyskland
|
Norge
|
Ungarn
|
Rusland
|
|
|
Hongkong
|
Japan
|
Kina
|
Sydkorea
|
Thailand
|
|
Angola
|
Dem. Rep. Congo
|
Tunesien
|
|
Argentina
|
Brasilien
|
Grønland
|
Mexico
|
|
Australien
|
|
Danmark
deltog ikke i kvalifikationen til mesterskabet, eftersom
Dansk Handbold
af
økonomiske
arsager midlertidigt nedlagde kvindernes U.20-landshold i perioden
oktober
2009
til
august
2010
.
[1]
De 24 hold spillede den indledende runde i fire grupper med seks hold. Hver gruppe spillede en enkelturnering alle-mod-alle, og de tre bedst placerede hold i hver gruppe gik videre til hovedrunden om placeringerne 1-12. De resterende tre hold i hver gruppe gik videre til President's Cup, hvor firerne spillede om placeringerne 13-16, femmerne spillede om placeringerne 17-20, og sekserne spillede om 21.- til 24.-pladsen.
Dato
|
Tid
|
Hold
|
Res.
|
Pause
|
17.7.
|
15:00
|
Norge - Tunesien
|
43?24
|
24-10
|
17:00
|
Frankrig - Grønland
|
47?12
|
25-4
0
|
19:00
|
Tyskland ? Serbien
|
29?27
|
13-13
|
18.7.
|
15:00
|
Tunesien ? Frankrig
|
25?29
|
11-13
|
17:00
|
Serbien ? Norge
|
25?27
|
11-15
|
19:00
|
Grønland ? Tyskland
|
12?36
|
0
3-16
|
19.7.
|
15:00
|
Norge ? Grønland
|
38?19
|
15-10
|
17:00
|
Frankrig ? Tyskland
|
25?25
|
14-14
|
19:00
|
Tunesien ? Serbien
|
32?47
|
13-18
|
21.7.
|
15:00
|
Frankrig ? Serbien
|
21?26
|
0
7-16
|
17:00
|
Tyskland ? Norge
|
23?35
|
13-19
|
19:00
|
Grønland ? Tunesien
|
24?38
|
0
9-18
|
22.7.
|
15:00
|
Serbien ? Grønland
|
39?18
|
20-6
0
|
17:00
|
Tyskland ? Tunesien
|
33?23
|
15-15
|
19:00
|
Norge ? Frankrig
|
25?23
|
14-14
|
|
Hold
|
Kampe
|
Mal
|
Point
|
Norge
|
5
|
168-114
|
10
|
Tyskland
|
5
|
146-122
|
7
|
Serbien
|
5
|
164-127
|
6
|
Frankrig
|
5
|
145-113
|
5
|
Tunesien
|
5
|
142-176
|
2
|
Grønland
|
5
|
0
85-198
|
0
|
|
Dato
|
Tid
|
Hold
|
Res.
|
Pause
|
17.7.
|
14:00
|
Sydkorea - Kina
|
34?19
|
11-8
0
|
16:00
|
Holland ? Kroatien
|
23?23
|
12-14
|
18:00
|
Argentina ? DR Congo
|
38?19
|
22-10
|
18.7.
|
15:00
|
DR Congo ? Sydkorea
|
18?37
|
0
7-20
|
17:00
|
Kina ? Holland
|
23?42
|
11-23
|
19:00
|
Kroatien ? Argentina
|
30?28
|
15-13
|
19.7.
|
14:10
|
Sydkorea ? Kroatien
|
35?32
|
20-12
|
16:10
|
Holland ? Argentina
|
43?25
|
22-13
|
18:10
|
Kina ? DR Congo
|
32?22
|
15-9
0
|
21.7.
|
15:00
|
Argentina ? Sydkorea
|
32?36
|
14-20
|
17:00
|
Holland ? DR Congo
|
39?26
|
21-13
|
19:00
|
Kroatien ? Kina
|
26?13
|
13-6
0
|
22.7.
|
14:10
|
Sydkorea ? Holland
|
34?30
|
16-17
|
16:10
|
DR Congo ? Kroatien
|
16?36
|
0
8-15
|
18:10
|
Argentina ? Kina
|
32?24
|
18-13
|
|
Hold
|
Kampe
|
Mal
|
Point
|
Sydkorea
|
5
|
176-131
|
10
|
Holland
|
4
|
177-131
|
7
|
Kroatien
|
5
|
151-115
|
7
|
Argentina
|
5
|
155-152
|
4
|
Kina
|
5
|
111-160
|
2
|
Dem. Rep. Congo
|
5
|
101-182
|
0
|
|
Dato
|
Tid
|
Hold
|
Res.
|
Pause
|
17.7.
|
15:00
|
Ungarn - Brasilien
|
25?25
|
10-13
|
17:00
|
Spanien - Australien
|
43?12
|
22-7
0
|
19:00
|
Japan ? Thailand
|
37?14
|
18-9
0
|
18.7.
|
15:00
|
Brasilien ? Spanien
|
29?29
|
12-13
|
17:00
|
Thailand ? Ungarn
|
11?44
|
0
3-19
|
19:00
|
Australien ? Japan
|
15?46
|
0
8-21
|
19.7.
|
15:00
|
Ungarn ? Australien
|
51?14
|
24-5
0
|
17:00
|
Spanien ? Japan
|
21?19
|
13-9
0
|
19:00
|
Brasilien ? Thailand
|
35?18
|
15-5
0
|
21.7.
|
15:00
|
Spanien ? Thailand
|
31?21
|
15-12
|
17:00
|
Japan ? Ungarn
|
11?33
|
0
6-19
|
19:00
|
Australien ? Brasilien
|
16?47
|
0
7-23
|
22.7.
|
15:00
|
Thailand ? Australien
|
33?22
|
17-13
|
17:00
|
Japan ? Brasilien
|
19?25
|
9-8
|
19:00
|
Ungarn ? Spanien
|
27?25
|
16-11
|
|
Hold
|
Kampe
|
Mal
|
Point
|
Ungarn
|
5
|
180-86
0
|
9
|
Brasilien
|
5
|
161-107
|
8
|
Spanien
|
5
|
149-108
|
7
|
Japan
|
5
|
132-108
|
4
|
Thailand
|
5
|
0
97-169
|
2
|
Australien
|
5
|
0
79-220
|
0
|
|
Dato
|
Tid
|
Hold
|
Res.
|
Pause
|
17.7.
|
15:00
|
Rusland - Montenegro
|
24?28
|
11-14
|
17:00
|
Sverige - Hongkong
|
42?7
0
|
18-3
0
|
19:00
|
Angola ? Mexico
|
30?19
|
15-9
0
|
18.7.
|
15:00
|
Montenegro ? Sverige
|
23?20
|
12-10
|
17:00
|
Mexico ? Rusland
|
18?37
|
0
7-16
|
19:00
|
Hongkong ? Angola
|
10?36
|
0
4-18
|
19.7.
|
15:00
|
Rusland ? Hongkong
|
49?7
0
|
27-2
0
|
17:00
|
Sverige ? Angola
|
27?23
|
14-7
0
|
19:00
|
Montenegro ? Mexico
|
29?17
|
15-8
0
|
21.7.
|
15:00
|
Sverige ? Mexico
|
34?16
|
15-7
0
|
17:00
|
Angola ? Rusland
|
15?33
|
0
6-21
|
19:00
|
Hongkong ? Montenegro
|
11?41
|
0
3-22
|
22.7.
|
15:00
|
Mexico ? Hongkong
|
23?20
|
8-7
|
17:00
|
Angola ? Montenegro
|
32?35
|
14-18
|
19:00
|
Rusland ? Sverige
|
31?28
|
15-13
|
|
Hold
|
Kampe
|
Mal
|
Point
|
Montenegro
|
5
|
156-104
|
10
|
Rusland
|
5
|
174-96
0
|
8
|
Sverige
|
5
|
151-100
|
6
|
Angola
|
5
|
136-124
|
4
|
Mexico
|
5
|
0
93-150
|
2
|
Hongkong
|
5
|
0
55-191
|
0
|
|
I hovedrunden deltog de 12 hold, som sluttede pa første-, anden- eller tredjepladserne i de indledende grupper. Holdene fra gruppe A og B samledes i gruppe I, mens holdene fra gruppe C og D blev samlet i gruppe II. I hver gruppe spillede de seks hold en enkeltturnering alle-mod-alle, bortset fra at hold fra samme indledende gruppe ikke mødtes igen ? i stedet overførtes resultaterne af holdenes indbyrdes opgør i den indledende runde til hovedrunden.
De to gruppevindere og de to -toere gik videre til semifinalerne. De øvrige fire hold i hver gruppe gik videre til placeringskampene om 5.- til 12.-pladsen.
Dato
|
Tid
|
Hold
|
Res.
|
Pause
|
24.7.
|
15:00
|
Serbien - Sydkorea
|
30?38
|
10-19
|
17:00
|
Tyskland - Kroatien
|
25?22
|
12-8
0
|
19:00
|
Norge ? Holland
|
35?21
|
16-11
|
25.7.
|
15:00
|
Sydkorea ? Tyskland
|
24?22
|
11-12
|
17:00
|
Kroatien ? Norge
|
30?36
|
14-22
|
19:00
|
Holland ? Serbien
|
36?34
|
15-23
|
27.7.
|
15:00
|
Norge ? Sydkorea
|
26?30
|
12-15
|
17:00
|
Serbien ? Kroatien
|
33?27
|
16-12
|
19:00
|
Tyskland ? Holland
|
30?34
|
15-15
|
|
Hold
|
Kampe
|
Mal
|
Point
|
Sydkorea
|
5
|
161-140
|
10
|
Norge
|
5
|
159-129
|
8
|
Holland
|
5
|
144-156
|
5
|
Tyskland
|
5
|
129-142
|
4
|
Serbien
|
5
|
149-157
|
2
|
Kroatien
|
5
|
134-152
|
1
|
|
Dato
|
Tid
|
Hold
|
Res.
|
Pause
|
24.7.
|
15:00
|
Brasilien - Sverige
|
26?33
|
15-17
|
17:00
|
Spanien - Montenegro
|
24?23
|
15-12
|
19:00
|
Ungarn - Rusland
|
23?26
|
14-13
|
25.7.
|
15:00
|
Montenegro - Brasilien
|
23?22
|
11-11
|
17:00
|
Sverige - Ungarn
|
25?28
|
14-16
|
19:00
|
Rusland - Spanien
|
29?22
|
18-10
|
27.7.
|
15:00
|
Spanien - Sverige
|
11?22
|
6-8
|
17:00
|
Brasilien - Rusland
|
37?39
|
17-20
|
19:00
|
Ungarn - Montenegro
|
16?20
|
8-9
|
|
Hold
|
Kampe
|
Mal
|
Point
|
Montenegro
|
5
|
117-106
|
8
|
Rusland
|
5
|
149-138
|
8
|
Ungarn
|
5
|
119-121
|
5
|
Sverige
|
5
|
128-119
|
4
|
Spanien
|
5
|
111-130
|
3
|
Brasilien
|
5
|
139-149
|
2
|
|
Dato
|
Tid
|
Kamp
|
Res.
|
Pause
|
Kamp om 11.-pladsen
|
29.7.
|
12:15
|
Kroatien - Brasilien
|
35?26
|
13-8
0
|
Kamp om 9.-pladsen
|
29.7.
|
14:30
|
Serbien ? Spanien
|
32?26
|
17-13
|
Kamp om 7.-pladsen
|
29.7.
|
16:45
|
Tyskland ? Sverige
|
31?30
|
16-16
|
Kamp om 5.-pladsen
|
29.7.
|
19:00
|
Holland ? Ungarn
|
28?29
|
17-13
|
|
Samlet rangering
|
Plac.
|
Hold
|
5.
|
Ungarn
|
6.
|
Holland
|
7.
|
Tyskland
|
8.
|
Sverige
|
9.
|
Serbien
|
10.
|
Spanien
|
11.
|
Kroatien
|
12.
|
Brasilien
|
|
Dato
|
Tid
|
Kamp
|
Res.
|
Pause
|
Semifinaler
|
29.7.
|
14:00
|
Sydkorea - Rusland
|
26?30
|
14-17
|
16:30
|
Montenegro - Norge
|
16?26
|
10-11
|
Bronzekamp
|
31.7.
|
14:00
|
Sydkorea - Montenegro
|
23?24
|
10-12
|
Finale
|
31.7.
|
16:30
|
Rusland - Norge
|
21?30
|
11-14
|
|
Samlet rangering
|
Plac.
|
Hold
|
Guld
|
Norge
|
Sølv
|
Rusland
|
Bronze
|
Montenegro
|
4.
|
Sydkorea
|
|
Dato
|
Tid
|
Kamp
|
Res.
|
Pause
|
Semifinaler
|
24.7.
|
14:00
|
Japan - Angola
|
26?32
|
14-15
|
14:30
|
Frankrig - Argentina
|
34?23
|
19-13
|
Kamp om 15.-pladsen
|
26.7.
|
19:00
|
Argentina - Japan
|
[0]
20?20
[2]
|
12-11
|
Kamp om 13.-pladsen
|
26.7.
|
19:00
|
Frankrig ? Angola
|
30?28
|
16-15
|
|
Samlet rangering
|
Plac.
|
Hold
|
13.
|
Frankrig
|
14.
|
Angola
|
15.
|
Argentina
|
16.
|
Japan
|
|
Dato
|
Tid
|
Kamp
|
Res.
|
Pause
|
Semifinaler
|
24.7.
|
16:45
|
Tunesien - Kina
|
26?29
|
11-15
|
16:45
|
Thailand - Mexico
|
19?22
|
10-15
|
Kamp om 19.-pladsen
|
26.7.
|
16:45
|
Tunesien - Thailand
|
37?21
|
20-12
|
Kamp om 17.-pladsen
|
26.7.
|
16:45
|
Kina - Mexico
|
28?22
|
11-13
|
|
Samlet rangering
|
Plac.
|
Hold
|
17.
|
Kina
|
18.
|
Mexico
|
19.
|
Tunesien
|
20.
|
Thailand
|
|
Dato
|
Tid
|
Kamp
|
Res.
|
Pause
|
Semifinaler
|
24.7.
|
19:00
|
Grønland - DR Congo
|
27?24
|
14-12
|
19:00
|
Australien - Hongkong
|
27?19
|
10-8
0
|
Kamp om 23.-pladsen
|
26.7.
|
11:00
|
DR Congo ? Hongkong
|
39?24
|
25-8
0
|
Kamp om 21.-pladsen
|
26.7.
|
14:30
|
Grønland ? Australien
|
36?15
|
19-7
0
|
|
Samlet rangering
|
Plac.
|
Hold
|
21.
|
Grønland
|
22.
|
Australien
|
23.
|
DR Congo
|
24.
|
Hongkong
|
|
- Tekst mangler
, hjælp os med at skrive teksten