Japanese staff
|
|
Japanese cast
|
|
Animation Director
:
Ani Kat?
(ep 10)
Atsushi Hasebe
(ep 4)
Chie Nishio
(ep 11)
Chikako Noma
(
6 episodes
eps 1, 5, 8, 10, 12-13
)
Eiko Sait?
(
4 episodes
eps 6, 9, 11, 13
)
Hideyuki Satake
(ep 9)
Kaori Saito
(eps 7, 10)
Keiichi Kond?
(eps 3, 7-13 odd)
Momoko Nagakawa
(ep 11)
Shuhei Fukuda
(eps 4, 8, 12-13)
Takafumi Mitani
(eps 2, 6, 13)
Tomoki K?da
(
6 episodes
eps 1, 5, 8, 10, 12-13
)
Y?saku Nagahama
(ep 13)
Zhi Qing Lai
(eps 11, 13)
Key Animation
:
Atsushi Yoneda
(ep 13)
Chikako Noma
(ep 1)
Emi Tamura
(ep 6)
Erika Okada
(ep 2)
Fujiko Aoyagi
(ep 1)
Fumiya Uehara
(ep 2)
Hideyuki Satake
(ep 9)
Hiromi Muranaka
(ep 2)
Hisateru Manabe
(eps 10, 13)
Kanako Awada
(eps 3, 6, 9, 13)
Kaori Higuchi
(ep 2)
Kaori Saito
(eps 1, 7)
Kazunori Ozawa
(eps 2, 6)
Kei Suezawa
(ep 13)
Keiichi Kond?
(ep 1)
Keiichir? Sait?
(ep 7)
Keiko Fukumoto
(ep 1)
Koji Hirauma
(ep 10)
K?ki Fujimoto
(OP;
7 episodes
eps 1-2, 4, 6, 8, 11, 13
)
Makiko Hayase
(
6 episodes
eps 2-3, 7-8, 12-13
)
Mamiko Nakanishi
(eps 2, 8-10, 12)
Megumi Tomita
(ep 1)
Miyuki Inoue
(eps 4, 8, 12)
Momoko Nagakawa
(ep 11)
Naoko Ikeuchi
(OP;
8 episodes
eps 1-3, 5-7, 11, 13
)
Naoto Uchida
(eps 4, 7, 13)
Nobutaka Masuda
(eps 1, 6, 9, 13)
Nozomi Sakamoto
(ep 2)
Remy Clarke
(
5 episodes
eps 2, 6, 9, 11, 13
)
Saori Koike
(ep 1)
Shino Kuzuhara
(ep 7)
Sh? Sugita
(ep 3)
Shuhei Fukuda
(eps 1, 4, 13)
Takafumi Mitani
(OP; eps 1, 6)
Takahiro Shikama
(eps 6, 9, 13)
Tomoki K?da
(ep 1)
Tomoko Kitagawa
(ep 2)
Tomomi Ishii
(ep 1)
Yuki Sat?
(OP; eps 1, 4)
Y?saku Nagahama
(eps 1-2)
Y?ta Kiso
(OP;
7 episodes
eps 3-4, 6-7, 9, 12-13
)
Zhi Qing Lai
(eps 9, 12-13)
|
|
Akihiro Tajima
as
Guard
(eps 6-7)
Randy
(ep 1)
Robber
(ep 3)
TK McCabe's Boss
(ep 11)
Villain
(eps 2, 10)
Waveside Man
(ep 5)
Chado Horii
as
Gangster
(ep 8)
Head Warden
(ep 2)
Man Mountain
(ep 3)
Miguel
(eps 12-13)
Operator
(eps 6-7)
Walt Flanagan
(ep 10)
Hiromichi Tezuka
as
Flare
(ep 1)
Gangster
(ep 8)
Tom
(ep 13)
Transmit
(eps 2-4, 10)
Manami Hanawa
as
Boy
(ep 1)
Child
(ep 7)
Female Customer
(ep 3)
Flight Attendant
(ep 11)
Girl
(ep 10)
Masato Niwa
as
Gangster
(ep 8)
Guard
(eps 6-7)
Narration
(ep 1)
Radio Voice
(ep 3)
Villain
(eps 2, 10)
Rena Maeda
as
Flare 2
(ep 9)
Journalist
(ep 13)
Reporter
(ep 8)
Saya Hirose
as
Customer
(ep 10)
Danny's Girlfriend
(ep 2)
Female Customer
(ep 3)
Girl
(ep 8)
Ruby Red
(ep 9)
Yoshimitsu Shimoyama
as
Dealer
(ep 8)
Frostbite
(eps 2-4, 10)
Necromancer
(ep 9)
Zen Priest
(eps 11, 13)
Yuki ?minami
as
Announcer
(ep 3)
Bartender
(ep 10)
Child's Fish
(ep 6)
Lady Liberty
(ep 9)
Woman
(ep 8)
Y?suke Sasaki
as
Eric
(ep 2)
Male Caster
(ep 10)
Police Officer
(ep 8)
The Utopian
(eps 1, 7, 9)
|
|
Japanese companies
|
|
|
2nd Key Animation
:
acca effe
(eps 9-10)
Bandai Namco Pictures Iwaki Studio
(ep 3)
Bones Animation Dept.
(eps 6-7, 9, 13)
diomedea
(eps 6, 10, 13)
East Fish Studio
(eps 9-11)
Ekaki-ya
(eps 7-9, 11)
Gallop
(ep 6)
Hybrid Labo
(ep 12)
Kagura
(ep 8)
Revival
(ep 13)
Satelight
(eps 11, 13)
Shuka
(ep 10)
Studio Giants
(ep 8)
Studio KAI
(eps 6-8)
Studio Massket
(ep 13)
Studio Victory
(ep 12)
Studio Wombat
(ep 4)
Sunshine Corporation
(ep 13)
SynergySP
(eps 9-10)
TNK
(eps 10-11)
TopGear
(ep 12)
Wao World
(eps 11, 13)
Wish
(
6 episodes
eps 5-7, 9, 11, 13
)
Yokohama Animation Lab
(eps 3-7, 9-10)
Yostar Pictures
(ep 6)
Zero-G
(eps 5, 8, 12)
ZEXCS
(ep 6)
Animation Production
:
BONES
Finish Animation
:
Wish
(eps 1-13)
In-Between Animation
:
Bandai Namco Pictures Iwaki Studio
(eps 3-4)
Bones Animation Dept.
(eps 1, 9)
Hybrid Labo
(ep 12)
LandQ studios
(eps 2, 4, 6)
M.S.J Musashino Production
(eps 2, 4-6)
Magic Bus
(eps 3, 5)
MK-Za
(ep 1)
Project 4
(ep 2)
Revival
(eps 9, 13)
Seven Arcs
(eps 1, 3-5, 9)
Studio 4°C
(ep 3)
studio daisy
(ep 3)
Studio Gimlet
(eps 1, 5-6)
Studio Gram
(ep 10)
Studio KAI
(eps 2-3, 6)
Studio Massket
(eps 1-13)
Sunshine Corporation
(ep 3)
Telecom Animation Film
(ep 4)
Trigger
(ep 1)
TRIGGER Fukuoka Studio
(ep 3)
Yokohama Animation Lab
(eps 3, 5)
|
|
English staff
|
|
English cast
|
|
|
|
Flynn Platt
as
Danny Dubrovnik
(ep 2)
Dennis
(eps 3, 10)
Greg Chun
as
Paragon
(ep 9)
Rubberball
(ep 3)
Kacie Rogers
as
Eleanor's Daughter
(eps 11-12)
Flare II
(ep 9)
Nancy Linari
as
Lady Liberty
(ep 9)
Praetorian's Maid
(eps 4, 8)
Paul Mercier
as
Count Orlok
(eps 7, 9)
Miguel
(eps 12-13)
Monk
(ep 11)
Randy
(ep 1)
|
|
English companies
|
|
|
|
|
|
French staff
|
|
French cast
|
|
|
|
|
|
French companies
|
|
|
|
|
|
Spanish staff
|
|
Spanish cast
|
|
|
|
Raul Solo
as
Christopher Matts/The Bastard
(Latin Spanish dub)
Andrea Orozco
as
Petra Small/Flare II
(Latin Spanish dub eps 8-9)
Beto Castillo
as
Butler
(Latin Spanish dub ep 9)
Croupier
(Latin Spanish dub ep 10)
Erika Ugalde
as
Fish
(Latin Spanish dub ep 6)
Stewardess
(Latin Spanish dub ep 11)
Isabel Martinon
as
Danny's Girlfriend
(Latin Spanish dub ep 2)
Janitor
(Latin Spanish dub eps 4, 8)
Jorge Ornelas
as
Croupier
(Latin Spanish dub ep 13)
Reporter
(Latin Spanish dub ep 10)
Octavio Rojas
as
Narrator
(Latin Spanish dub)
Randy
(Latin Spanish dub ep 1)
Raul Anaya
as
Barnabus Wolfe/Molecule Master
(Latin Spanish dub eps 8-9)
Susana Moreno
as
Elenore's daughter
(Latin Spanish dub ep 11)
Girl
(Latin Spanish dub ep 8)
|
|
Spanish companies
|
|
|
|
|
|
Italian staff
|
|
Italian cast
|
|
|
|
|
|
Italian companies
|
|
|
|
|
|
German staff
|
|
German cast
|
|
|
|
Eva Tharichen
as
Janitor
(eps 4, 8)
Johnny's Mother
(ep 1)
Ruby Red
(ep 9)
Otto Strecker
as
Salamander
(
4 episodes
eps 2, 7, 10, 13
)
Scientist Leader
(ep 3)
Stefan Bergel
as
Count Orlok
(ep 9)
Frank
(ep 2)
Miguel
(eps 11-13)
Molecule Master
(ep 9)
|
|
German companies
|
|
|
Internet Streaming
:
Netflix
(Germany)
|
|
|
Portuguese staff
|
|
Portuguese cast
|
|
|
|
|
|
Portuguese companies
|
|
|
Internet Streaming
:
Netflix
(Brazil)
|
|
|
|
|
|
|